• O SZKOLE

        • HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ  IM. JANUSZA KORCZAKA

          W ŁASKU

          Rok 1945 – Pan Józef Popławski z pierwszymi uczniami Szkoły Podstawowej w Łasku

               Szkoła Podstawowa w Łasku istnieje od 1 września 1945 roku. Pierwszym nauczycielem i założycielem szkoły był Pan Józef Popławski, która mieściła się w budynku przedwojennej szkoły. warunki lokalowe były skromne, zajęcia odbywały się w dwóch izbach, ale były ławki i krzesełka. Uczyło się w niej ok. 40 uczniów w czterech oddziałach. 

               Po śmierci pierwszego nauczyciela, w roku 1947 przybywa do Łaska Pan Władysław Ławrynowicz wraz z żoną. W szkole w tych latach już uczy się ok. 120 uczniów, a lekcje odbywały się w klasach łączonych. W 1949 roku zmienia się kadra nauczycielska, kierownikiem szkoły zostaje Pan Gamla, uczą także: Pani Juzala, Pani Kostaś.  W 1952 r. następuje znowu zmiana kierownictwa szkoły, które obejmuje na okres trzech lat Pan Bronisław Chmielewski. W latach pięćdziesiątych w szkole uczy się 7 klas, w tym okresie rozpoczyna działalność komitet rodzicielski. Wraz z gronem nauczycielski organizuje zabawy  dla uczniów oraz wycieczki.   W latach 1956/57 odbywa się remont szkoły, co wydatnie wpływa na poprawę warunków nauki. Rozpoczyna działalność drużyna harcerska oraz kółka zainteresowań: sportowe , opiekun Adam Krzywicki; techniczne, opiekun Franciszek Głowacki. Liczba uczniów rosła, aż w  roku szkolnym 1959/60 zajęcia klasy IV odbywały się w Wygonie. W tym roku liczba uczniów wynosiła 186. W  latach pięćdziesiątych w szkole pracowali: Franciszek Głowacki, Krzywicka Irena – kierownik szkoły od 1955 r. , Krzywicki Adam, Kozero Franciszka, Papież Stanisław,  Jaśkiewicz Edward, Reiwer Bogusław, Karwowska Irena,  Karwowski Wiesław, kisiel Mikołaj. Od 1 września kierownikiem szkoły zostaje Pan Franciszek Głowacki. Odchodzą  Państwo Krzywiccy, w ich zastępstwie rozpoczynają pracę Krystyna Pawlak i Katarzyna Kurz./ Maziarczyk.

                    W 1964 roku do pracy przystępują Pani Maria Chałupka, S. Kuś, A. Pilarek/ Osmałek, trzy lata później prace rozpoczyna Pan Lucjan Maciaszczyk. Wzbogacona ofertę kółek zainteresowań, do już działających doszło kółko artystyczne.    W celu wzbogacenia oferty szkoły organizowane były wycieczki do Szczecina, Świnoujścia, po Ziemi Choszczeńskiej, do kina, biwaki i obozy harcerskie. Obok drużyny harcerskiej męskiej pod opieką Pani A. Nagłej powstaje drużyna żeńska.  Od 1964 roku dział przy szkole oddział 6 – latków, a dwa  lata później  do szkoły wprowadza się ósmą klasę. Jednocześnie trwa budowa nowej szkoły, która jest bardzo potrzebna ze względu na trudne warunki nauki i na ciasnotę. Uroczyste otwarcie nowego budynku odbywa się 24 lutego 1969 roku, jest to budynek w którym placówka mieści się do dzisiaj. Ciekawostką jest to, że problemy w szkole są podobne bez względu na lata. Zapiski w dziennikach o uwagach wyglądają jak dzisiaj, np.: lekceważący stosunek do nauki, pali papierosy, uparty uczeń, uczeń leniwy, nie odrabia prac domowych itd. Liczba uczniów zmienia się z roku na rok, najwięcej uczęszczało w roku 1964 - 65 – 206 uczniów.

                  W latach siedemdziesiątych zmniejsza się liczba uczniów, w roku 1973do 107. W tym okresie do pracy w szkole wraca po przerwie Pan Lucjan Maciaszczyk. Lata siedemdziesiąte to lata prac społecznych, czynów partyjnych. Uczniowie porządkowali pola biwakowe, pracowali przy wykopkach,  zbierali makulaturę, porządkowali plac szkolny. Dnia 16 grudnia 1976 roku nastąpiła duża reorganizacja w szkolnictwie. Na mocy postanowień władz połączono szkoły w Łasku i w Breniu. Uczniowie z Brenia od klasy V do VIII przeszli do Łaska. Pozostali uczyli się w szkole filialnej w Breniu. W tym okresie pracę w Łasku rozpoczęły Panie: Teresa Dymitriak, Irena Makiełła, Mirosława Wasilewska, Irena Zimna.  Liczba uczniów w roku n1979/80 wynosiła 164. Uczniów z Brenia dowożono ciągnikiem, który miał doczepioną krytą przyczepę, a kierowcą został Pan Waldemar Kopytek. Lata osiemdziesiąte to lata szare i smutne .

                      Od 13 grudnia 1981, jak w całej Polsce, praca w naszej szkole musiała się odbywać ściśle wg określonych zasad. Do końca lat osiemdziesiątych w szkole w okresie letnim organizowane są kolonie dla dzieci z Łodzi. Pracę rozpoczynają nauczyciele, którzy pracowali do emerytury, jak Pani Irena Zimna oraz Pani Barbara Mrowińska. Przy pomocy Zakładu z Łodzi rozpoczęto się rozbudowę szkoły, co wpłynęło na poprawę warunków lokalowych. Nadal istniała szkoła filialna w Breniu.

                  W 1991 roku odszedł  na emeryturę długoletni nauczyciel, kierownik oraz dyrektor szkoły – Pan Franciszek Głowacki, jego następcą na 10 lat zostaje  Pan Lucjan Maciaszczyk. Na początku lat dziewięćdziesiątych prace w szkole rozpoczęły: Pani Regina Włodkowska, Anna Janiak, Małgorzata Kowalska , Edyta Kiełducka. Po likwidacji przedszkola w Breniu do oddziału przedszkolnego w Łasku przechodzi Pani Anastazja Gawart. Ważnym momentem historii naszej placówki było otwarcie drugiej części szkoły .  Dnia 21 grudnia 1993 roku nastąpiła uroczysta chwila przecięcia wstęgi, w której uczestniczył Kurator i władze samorządowe. Szkoła wzbogaciła się o dwie sale lekcyjne, małą salę gimnastyczną, pomieszczeniem na bibliotekę, nowe toalety, salę dla pedagoga. W 1999 roku rozpoczęła się reforma oświaty., w wyniku której została przeprowadzona reorganizacja. Nasza szkoła została szkołą sześcioletnią , a uczniowie w wieku 13 lat rozpoczęły naukę w  trzyletnim gimnazjum w Bierzwniku.

                    Od 2001 roku nastąpiła zmiana dyrektor, funkcję tą objęła Pani Małgorzata Kowalska i jest nim do dzisiaj. W tym okresie szkoła rozwija się w różnych kierunkach, jej działania mają na celu zniwelować dystans do szkół miejskich. Kadra to młodzi i prężni nauczyciele, prace rozpoczęli: Pani Aneta Pilipaka, Beata Maślak, Pan Marek Szymanowski, Justyna Kowalczyk – Kukwa, Kamila Juszczak. Na emeryturę wybrała się  PANI Irena Zimna, Pani Barbara Mrowińska, Pani Regina Włodkowska a w zastępstwie pracę rozpoczął Pan Krystian Migdalski. W celu zmniejszania dystansu szkoła   została wyposażona w dużą salę komputerową, powstało Centrum Informacji Multimedialnej, zakupiono wiele pomocy dydaktycznych.  Szkoła realizowała i realizuje projekty unijne, jak: Szkoła Marzeń, SZPAN, Indywidualizacja nauczania i wychowania  klas I – III w gminie Bierzwnik. Aktualnie realizowany jest w latach 2012 – 2014 projekt w partnerstwie ze szkołami gminnymi oraz FRDL w Szczecinie pod nazwa „ Tropem Nauki” . W ramach tych działań uczniowie mają szansę pogłębiać swoją wiedzę i doświadczenia, biorą udział w zajęciach rozwijający oraz wyrównawczych.  Dzięki  temu dzieci mogą wyjeżdżać na wycieczki do Warszawy, Gdańska, Sopotu, Biskupina, na wyspę Wolin, Gniezna, Poznania,  do Szczecin, kina i teatru.  Wzbogaciła się baza pomocy dydaktycznych i sprzętu. Przez cały okres dbano również o warunki nauki i pracy. Przeprowadzano remonty, które systematycznie upiększały nasza szkołę. Wymieniano okna, drzwi wejściowe, podłogę w tz. starej części na korytarzu, drzwi do sal lekcyjnych, piec w kotłowni, ale to nic  w porównaniu ze zmianami jakie zaszły na przełomie sierpnia i września 2013 r.

          Budynek Szkoły Podstawowej w Łasku przed remontem – wrzesień 2013

          Szkoła po remoncie – październik 2013 rok

          W tym okresie dzięki Urzędowi Gminy w Bierzwniku przeprowadzono termomodernizację całej szkoły. W ramach inwestycji wymieniono część stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplono ściany zewnętrzne i stropodach na ogólną kwotę   376 590,66 zł.. Jesteśmy zachwyceni wyglądem naszej „ pięknej szkoły” i dziękujemy wszystkim, którzy mieli na ten remont wpływ. Od 2017 roku nasza placówka jest ośmioletnią szkołą, co wpłynęło na zwiększenie ilości uczniów, którzy dojeżdżają z Brenia, Antoniewka a nawet Radęcina. Dzień 10 października 2018 r. to jeden z najważniejszych momentów, ponieważ szkoła ma swojego patrona. Po roku działań wybrano na patrona  jednogłośnie Janusza Korczaka.  W tym dniu odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru i nadanie imienia. Gościliśmy Panią Kurator oświaty – Panią Magdalenę Zarębską – Kuleszę, wicestarostę powiatu choszczeńskiego – Panią Anetę Kołudę, wójta Gminy Biewrznik – Pana Adama Błaszczyka, przewodnicząca Rady Gminy Bierzwnik – Panią Anielę Banaś, proboszcza parafii  Breń – księdza Leszka Filipka, radnych,  strażaków, rodziców, sponsorów a przede wszystkim uczniów naszej szkoły.