• AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • Dzisiaj w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W  akademii wzięli udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy  naszej szkoły, którzy z zainteresowaniem wysłuchali patriotycznych treści i pogłębili  historyczną wiedzę o dziejach naszej Ojczyzny.
            Wystąpili w niej uczniowie kl. IV, V , VI i VII . Klasa VIII pomogła w przygotowaniu pięknej dekoracji.

                                                              Gratulacje dla wszystkich uczestników.

                  Akademię przygotowała Pani Edyta Kiełducka   - dziękujemy bardzo za tą piękną uroczystość  i wspaniałą lekcję historii.

          • POWIATOWE ELEMINACJE TURNIEJU BRD

          •      W czwartek, 27 kwietnia 2023 roku w Będargowie odbyły się eliminacje Powiatowego Turnieju BRD, w którym nasza szkoła wzięła udział.  W turnieju wystartowało łącznie 18 zespołów. Uczestnicy konkursu musieli pokonać rowerowy tor przeszkód, rozwiązać test wiedzy z przepisów ruchu drogowego oraz wykazać się umiejętnością  udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.  Nasi uczniowi wykazali się dużą wiedzą i sprawnością uzyskując;

            I drużyna ( rocznik: 10 – 12 lat)  w składzie: Karolina Raczyńska, Zofia Wolanin, Kryspin Szymanowski, Miłosz Trzciński – II miejsce. Indywidualnie: Miłosz Trzciński uzyskał I miejsce

             II drużyna ( rocznik:  pozostali ) w składzie : Paweł Florczak, Nikodem Wasilewski, Jakub Krzykaczewski – II miejsce. Indywidualnie -  Jakub Krzykaczewski uzyskał  II miejsce.

             III drużyna (rocznik: pozostali) w składzie: Marcel Czyż, Adam Orzechowski, Filip Lutyński – IV miejsce.

                            Wielkie gratulacje dla uczestników i opiekuna – Pana Marka Szymanowskiego

          • ROBOTYKA, KODOWANIE I PROGRAMOWANIE W NASZEJ SZKOLE.

          • Czytając definicję kompetencji cyfrowych wg Cyfryzacji KPRM dowiadujemy się, że jest to „harmonijna kompozycja wiedzy, umiejętności i postaw umożliwiających życie, uczenie się i pracę w społeczeństwie wykorzystującym technologie cyfrowe”. Innymi słowy – jest to część tego wszystkiego, co wiemy, potrafimy i jak się zachowujemy w obyciu z nowymi technologiami.

            Kompetencje cyfrowe współcześnie są bardzo ważne, aby w pełni funkcjonować w społeczeństwie. Zostały one wskazane przez Parlament Europejski jako jedne z ośmiu kompetencji kluczowych do samorealizacji i rozwoju osobistego i bycia aktywnym obywatelem obok m.in. porozumiewania się w języku ojczystym, kompetencji społecznych i obywatelskich czy świadomości i ekspresji kulturalnej.

            Wspierając Naszych uczniów we wszystkich obszarach jego rozwoju stawiamy również na rozwój kompetencji cyfrowych. Biorąc pod uwagę jak wiele obszarów codziennego życia wymaga posiadania umiejętności wykorzystywania TiK , stają się one coraz ważniejsze.

            Nasza szkoła od dłuższego czasu wspiera uczniów poprzez udział w różnorodnych programach uczących kodowania, programowania i nauki robotyki oraz bezpiecznego korzystania z internetu.

            Uczestniczyliśmy w poniższych programach:

            • MegaMisja, który polegał na nowoczesnej edukacji i podnoszeniu cyfrowych kompetencje nauczycieli, a dzieciom pomagałł odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagali animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty.
            • #SuperKoderzy, który polegał na nauce programowania, kodowania ,robotyki i obsługi programu Scratch w klasie 4 (rok szkolny 2021/2022). Była to realizacja ścieżki tematycznej z historii pt. „Poszukiwacze skarbów”. Dzięki programowi otrzymaliśmy 2 granty na zakup 4 robotów edukacyjnych mBot i zestawu Photon Edu.
            • Labolatoria przyszłości, dzięki któremu Nasza szkoła wzbogaciła swoja bazę dydaktyczną o nowoczesny sprzęt, m. in. drukarkę 3d, robota mBot Rander, mówiącego robota Super Doc, edukacyjne klocki Lego „Spike Essential”, klocki Morphun i inne.

             

            Pozyskany sprzęt i wiedzę wykorzystujemy każdego dnia, aby wesprzeć rozwój Naszych ambitnych i kreatywnych uczniów.

            Opracowała: Karolina Rębas

          • GMINNY KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ „STEP UP TO THE MICROPHONE!”

          •                      Regulamin Gminnego Konkursu Piosenki Angielskiej „Step up to the microphone!”

            Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej „Step up to the microphone!” odbędzie się
            07 czerwca 2023 roku o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Łasku.
            I. Organizatorem Gminnego Konkursu Piosenki Angielskiej „Step up to the microphone”
            jest Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Łasku. Osoba odpowiedzialna: Paulina Trynka, nauczyciel języka angielskiego, Aneta Pilipaka, nauczyciel muzyki.
            II. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych.
            III. Cele konkursu:
             prezentacja talentów wokalnych i językowych uczestników,
             praca nad usprawnianiem wymowy,
             motywowanie do nauki języków obcych poprzez muzykę,
             rozwijanie uzdolnień artystycznych,
             zaznajamianie ze sceną i przygotowanie uczniów do publicznych wystąpień.
            IV. Warunki uczestnictwa:
            1. Konkurs zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:
             klas I - III
             klas IV – V
             klas VI – VIII
            2. Uczestnicy konkursu:
            - soliści
            3. Wykonawcy przygotowują i prezentują jedną dowolną piosenkę w języku angielskim
            (repertuar obejmuje piosenki dziecięce, twórczość własną, piosenki muzyki rozrywkowej, które nie zawierają niecenzuralnych treści).
            4. Podkład muzyczny musi stanowić nagranie instrumentalne (bez słów).
            5. Uczeń powinien rozumieć słowa piosenki i odpowiednio ją interpretować.
            6. Ruch sceniczny zależy od indywidualnych potrzeb i charakteru uczestnika.
            7. Zgłoszenia udziału przyjmowane są do 19.05.2023r. na adres email: paulina.english@onet.pl
            V. Jury wyłoni trzy pierwsze miejsca w każdej z kategorii wiekowych. Oceniane będą walory artystyczne, poprawność wymowy, dobór i interpretacja utworu.
            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy uczestnictwa, a zwycięzcy (trzy
            pierwsze miejsca) nagrody rzeczowe.
            W razie pytań proszę o kontakt telefoniczny pod nr tel. 725995670 Paulina Trynka 

          • BIOLOGIA TEŻ MOŻE BYĆ NOWOCZESNA!”

          • Kreatywne zajęcia, które łączą w sobie naukę biologii z robotyką, kodowaniem i programowaniem, „doprawione” nutą samodzielnych działań uczniów, doskonalących współpracę wewnątrzklasową i międzyklasową.

             

            6 kwietnia 2023 roku klasa 5 wraz z wychowawcą i nauczycielem biologii, Panią Karoliną Rębas, przeprowadzili kreatywną lekcje dla klasy 6, na którą zaproszona została Pani Dyrektor – Pani Małgorzata Kowalska i Pedagog Szkolny - Pani Anna Janiak.

            Zajęcia miały dwa główne cele. Pierwszy to działanie poprzez własne doświadczenia. Polegało to na tym, że uczniowie klasy 5 w składzie: Tomasz Bil, Szymon Woźniak, Marceli Juszczak, Miłosz Trzciński, Kryspin Szymanowski, Zofia Wolanin, Patrycja Wasilewska, Michał Ślusarczyk i Wiktor Wolarek mieli za zadanie przygotowanie lekcji biologii na temat protistów z użyciem robotów Photon i aplikacji Photon Edu. Piątale nabyli tych umiejętności dzięki programowi Fundacji Orange #SuperKoderzy w którym uczestniczyli w zeszłym roku szkolnym, natomiast w obecnym kontynuują rozwijanie swoich kompetencji cyfrowych poprzez zajęcia rozwijające „Jesteśmy SuperKoderami”. Uczniowie klasy 6 mieli do wykonania zadania biologiczne, które wykonywali za pomocą sterowania robotami, ich programowania i kodowania.

            Przebieg zajęć:

            Klasa 6 została podzielona na grupy w wyniku losowania. Pierwsze zadanie był to wybór „Prawda/Fałsz”. Szóstale musieli zaprogramować robota Photon w dowolnym interfejsie (jest to sposób komunikacji z robotem poprzez telefon lub komputer) w taki sposób, aby dojechać do zadania i zmienić kolor robota na zielony - kiedy odpowiedź to prawda, na kolor czerwony - kiedy odpowiedź to fałsz. Grupa, która wykonała zadanie jako pierwsza otrzymała dodatkowe pytanie, które było bonusem. Uczniowie korzystali z najprostszego do obsługi interfeju, który nosi nazwę „Joystick”.

            Drugie zadanie polegało  na dopasowaniu obrazków do terminologii. Uczniowie musieli przyczepić hasło do robota poprzez użycie magnesów i zakodowanie Photona, aby dojechał do odpowiedniego obrazka. Do tego zadania uczniowie musieli wykorzystać trudniejszy w obsłudze interfejs o nazwie „Drow”.

            Zadanie trzecie to „Check point”. Uczniowie pokonując tor przeszkód, kodując roboty w trudnym interfejsie „Badge” odkrywają ciekawostki i informacje związane z protistami. Zadanie polegało na dojechaniu do punktu pokonując przeszkody, gdzie czekało na grupę pytanie biologiczne dotyczące protistów. Jeżeli uczniowie odpowiedzieli dobrze – jechali dalej, jeżeli nie – cofali się do „check point’a” i odpowiadali na pytania dodatkowe. Grupa, która jako pierwsza pokonała tor przeszkód otrzymała zadanie, które było bonusem.

            Koniec zajęć to wspólny mecz robotów, których zadaniem było poprowadzenie piłki nożnej do bramki, a więc po rywalizacji dwóch grup klasy 6 połączono siły i zrealizowano zadanie.

            Uczniowie klasy piątej nadzorowali pracę szóstali, wspierali ich w kierowaniu robotami i sprawdzali poprawność odpowiedzi. Wygrana grupa otrzymała złotą kartę, która zwalnia z jednej kartkówki z biologii, grupa druga otrzymała srebrną kartę czyli ocenę 5 z odpowiedzi.

            Drugim celem była współpraca wewnątrzklasowa i międzyklasowa. Cel został osiągnięty na najwyższym poziomie. Klasa 5 i 6 wspaniale wspierała się w trakcie zajęć. Klasa 6 rewelacyjnie pracowała w grupach, a 5 w zaskakujący sposób przygotowywała założone działania kreatywnie, pomagając sobie wzajemnie. 

            Gratulacje dla klasy 5 i 6 za zaangażowanie, poziom posiadanej wiedzy biologicznej i wysokich kompetencji cyfrowych oraz kreatywnego rozwiązywania problemów.

            Opracowała: Karolina Rębas

          • CO DALEJ? – TRUDNY WYBÓR PRZED 8 KLASĄ

          •    Dzisiaj w naszej szkole odbyło się spotkanie  przedstawicieli  Zespołu Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich z uczniami klasy 8. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie choszczeńskiej szkoły ponadpodstawowej oraz  zapoznanie uczniów z zasadami rekrutacji.

                 Uczniowie  21.04.2023 r. wzięli udział w  Dniu Otwartym,  gdzie mogli również zapoznać się najważniejszymi informacjami związanymi Zespołem Szkół.

          • MAŁY KONKURS RECYTATORSKI

          •             25 kwietnia 2023 r. w Choszczeńskim Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe „Małego Konkursu Recytatorskiego”.  Naszą szkołę reprezentowała

                                                     Zofia Kowalska, opiekun – Pani Edyta Kiełducka

                                                                                                            Wielkie  gratulacje dla Zosi

                  

          • SUKCESY TENISISTÓW

          •         22 kwietnia 2023 r.  w Bierzwniku rozegrano Wojewódzkie Eliminacje do Drużynowych Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym Młodzików i Młodziczek. Rywalizowały zespoły czołowych drużyn klubowych z terenu województwa. Wśród młodzików zespoły  UKS ISKRA  ŁASKO. Kryspinowi Szymanowskiemu troszeczkę zabrakło,  po emocjonującej grze zajął drugie miejsce.

                                                                                             Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju!

          • ŻYCIOWY SUKCES MAGDALENY I SANDRY Z UKS ISKRA ŁASKO

          •     W minioną niedzielę – 16 kwietnia br. – w hali sportowej ZSR  w Świdwinie rozegrano Drużynowe Mistrzostwa w Woj. w Tenisie Stołowym w kat. Kadetek i Kadetów. Rywalizowały dwuosobowe zespoły dziewcząt i chłopców. Wicemistrzostwo województwa zdobyła drużyna kadetek UKS ISKRA Łasko w składzie: Magdalena Rębas i Sandra Kołodziejczyk – co jest życiowym sukcesem w karierze podopiecznych Marka Szymanowskiego.  W rywalizacji kadetów ISKRĘ reprezentowały dwie drużyny:                                                                                

             - ISKRA I w składzie: Nikodem Wasilewski i Paweł Florczak, zajęła miejsce czwarte,                                           

              - ISKRA II w składzie: Filip Lutyński i Jakub Olejnik zakończyła rywalizację na miejscu piątym.

            Gratulujemy osiągniętych wyników i sportowej postawy – zawodnikom UKS ISKRA Łasko

                                                                 życzmy kolejnych sukcesów

             

          • ELIMINACJE POWIATOWE XLV OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

          •      19 kwietnia 2023 roku, w sali konferencyjnej KP PSP Choszczno, odbyły się eliminacje powiatowe XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, którego organizatorem jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych.

            OTWP ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.  

            Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę i Gminę Bierzwnik.

            Karolina Raczyńska w kategorii  szkół podstawowych klasy 1-4 zajęła II miejsce,

            Adam Orzechowski w kategorii szkół podstawowych klasy 4-8 zajął III miejsce.

             

             Wielkie gratulacje dla uczestników!

             

          • DZIELNICOWY ROZMAWIAŁ Z UCZNIAMI O NARKOTYKACH I DOPALACZACH

          • Dzielnicowy Posterunku Policji mł.asp. Wojciech Prus w Bierzwniku przeprowadził prelekcje z uczniami, której tematem były narkotyki, dopalacze a także odpowiedzialność karna nieletnich.

                 Funkcjonariusz w trakcie rozmowy uświadamiał  jakie zagrożenie dla młodzieży niesie zażywanie narkotyków, w tym konsekwencji zdrowotnych, prawnych wynikających z posiadania czy handlu dopalaczami i narkotykami. Poinformował również o konsekwencjach prawnych podejmowanych wobec osób nieletnich, popełniających czyny karalne Uczniowie dowiedzieli się jakie zachowania są przejawami demoralizacji i jak powinni się zachowywać na terenie szkoły.
            Głównym celem tego spotkania, było zwrócenie uwagi na to, że życie wolne od substancji psychoaktywnych i przemocy, pozwala na uniknięcie kolizji z prawem i chroni przed wieloma  życiowymi tragediami.

             

          • FINAŁ WOJEWÓDZKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W UNIHOKEJU CHŁOPCÓW

          • 14.04.2023 roku w Grzmiącej powiat Szczecinek odbyły się Finały Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Unihokeju Chłopców. Rywalizowało ze sobą osiem drużyn, mistrzowie i wicemistrzowie ¼ Finałów - czterech regionów A, B, C, D.

            1. ZS Grzmiąca

            2. SP Redło

            3. SP Chwarstnica

            4. SP Dębno 1

            5. SP Łasko

            6. SP Wierzchowo

            7. SP Białoń

            8. SP Gryfice

            Chłopcy z naszej szkoły w składzie: Paweł Florczak, Filip Lutyński (bramkarz), Wojciech Jesionek, Jacek Krzykaczewski, Jakub Krzykaczewski, Bartosz Wójcik, Marcel Czyż, Adam Orzechowski, Nikodem Wasilewski, opiekun - Marek Szymanowski  wywalczyli 3 miejsce. W całej konfrontacji ulegli tylko 1:2 w półfinale zdobywcom 1 miejsca SP Wierzchowo.

                                                           Serdecznie gratulujemy naszym podopiecznym takiego sukcesu

          • MAŁY KONKURS RECYTATORSKI

          •     Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka  w Łasku zaprezentowali się  12.04.2023 r. na deskach sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Bierzwniku, podczas eliminacji gminnych „Małego Konkursu Recytatorskiego” w ramach Przeglądu Amatorskiego Ruchu Artystycznego. Tytuł laureata zdobyła Zofia Kowalska – uczennica klasy 8, która będzie  reprezentowała  naszą szkołę i  gminę podczas eliminacji powiatowych, które odbędą się 25 kwietnia 2023 r. w Choszczeńskim Domu Kultury. Wszyscy uczniowie zaprezentowali się znakomicie, wśród nich - Milena Szymanowska zdobyła II miejsce w kategorii klas I-III, Kryspin Szymanowski zdobył  II miejsce  w kategorii  klas IV-VI , Nikodem Wasilewski  -  II miejsce i  Wiktoria Węglewska   - III miejsce w kategorii klas VII – VIII.

            Dziękujemy  i gratulujemy wszystkim uczestnikom, Zosi życzymy powodzenia!

          • WIELKANOC

          •   Wielkanoc to najważniejsze święto dla każdego chrześcijanina, gdyż upamiętnia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zgodnie z tradycją w naszej szkole celebruje się to wydarzenie, organizując uroczystą akademię. Uczniowie  z  klasy czwartej pod kierunkiem Pana Krystiana Migdalskiego przygotowali akademię z okazji zbliżających się świąt. Przybliżyli oni zwyczaje i tradycje wielkanocne, a na koniec nie obyło się bez wody... dla zdrowia i urody.

                  Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy Pani dyrektor  Małgorzata Kowalska złożyła najserdeczniejsze życzenia nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom oraz  wszystkim uczniom.

          • LEKCJA MUZEALNA - MUZEUM WOLDENBERCZYKÓW

          •     Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie było miejscem szczególnej lekcji muzealnej, jaka odbyła  się 4 kwietnia 2023 r. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 5, 6, 7 i 8.  Jest to bardzo ważne miejsce na mapie historii naszego kraju -  mieścił się tu  podczas II wojny światowej  oflag II C Woldenberg – niemiecki obóz jeniecki przeznaczony dla oficerów Wojska Polskiego (oflag) i ich ordynansów. Muzeum ma swoją siedzibę w baraku części niemieckiej obozu. Powierzchnia ekspozycji muzealnej wynosi ok.400m2 . Niektóre elementy wyposażenia obozowego przeniesiono z poszczególnych baraków m.in. drzwi pochodzące z aresztu obozowego, płyty nagrobne z cmentarza obozowego, prawą stronę ołtarza z kaplicy obozowej – płaskorzeźba wykonana przez prof. Stanisława Horno- Popławskiego. Na zasoby muzealne składają się zbiory własne – ok. 2459 zinwentaryzowanych eksponatów i kilkadziesiąt depozytów. Eksponaty w większości są darem byłych jeńców lub ich rodzin.

          • WOJEWÓDZKIE ELIMINACJE DO MISTRZOSTW POLSKI

          •     W minioną sobotę 01 kwietnia 2023 r. w Stepnicy rozegrano Wojewódzkie Eliminacje do Mistrzostw Polski Żaków i Żaczek oraz Kadetów i Kadetek. Życiowy sukces odniósł Wojciech Działak – w kat. Żak z kompletem zwycięstw wywalczył awans do Mistrzostw Polski, które zostaną rozegrane w dniach 03-04.06.2023r.   w Gliwicach – Wojtkowi życzmy udanych występów na arenie krajowej, będziemy trzymać kciuki. Zadowolenia z postawy swoich podopiecznych nie krył Marek Szymanowski.

            Gratulujemy wyników:)

            Miejsca zawodników ISKRY: 

            - kat. Żaczki:

             9. Marta Ślusarczyk.

            11. Milena Szymanowska.

            13. Karolina Raczyńska .

            - kat. Żak:

            1. Wojciech Działak.

            11. Karol Chałan.

            29. Marcel Rybiński.

            31. Wojciech Wajda.

            - kat. Kadetki:

            3. Magdalena Rębas.

            5. Sandra Kołodziejczyk.

            - kat. Kadeci:

            5. Paweł Florczak

            6. Nikodem Wasilewski

            12. Filip Lutyński

              

          • MIĘDZYWOJEWÓDZKIE MISTRZOSTWA MŁODZIKÓW

          •         26 marca 2023 roku w Świdwinie rozegrane zostały  Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. Rywalizowały ze sobą 12 osobowe reprezentacje woj. zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. W reprezentacji naszego województwa wystąpił między innymi

                                                 Kryspin Szymanowski –  gratulujemy powołania do kadry wojewódzkiej